BARF sistema

BARF (ang. Bones and Raw Food arba Biologically Appropriate Raw Food) - tai žalia mėsa, kaulai ir daržovės. Yra skirtingų nuomonių, ar ši sistema tinka tiek katėms tiek šunims, ar tai išskirtinai tik šunų maitinimo sistema. Ši sistema - tai visaėdžio racionas. Šuo laikomas visaėdžiu, todėl ši mitybos sistema jam puikiai tinka. Katė - plėšrūnas, mėsėdis. Ar galima jį maitinti ir kitokiais produktais - didelis klausimas. Aš, augindamas savo kačiuką - pasirinkau RAW sistemą, nes manau, jog ji labiau tinka katėms. Visgi - pažiūrėkime, kas tai yra BARF.

Tai taip pat natūralaus maitinimo sistema, mėginant prisiminti ir priartinti augintinio mitybą prie laukinės gamtos. Pagrindas – žali, mėsingi kaulai, smulkintos daržovės. Mityboje nenaudojami grūdai, nes katės virškinimo sistema nėra prisitaikiusi jų virškinti. Skirtingai nei RAW sistemoje, čia žalia mėsa dažnai malama. Naudojama vištų (geriau raudona, o ne balta mėsa), kalakutų mėsa, jautiena, ėriena, žuvis. Rečiau – elniena, briediena, triušiena, ožkiena, bebriena… Alergiški gyvūnai neretai ėda strutieną su soromis arba antieną su bulvėmis. Kartą per savaitę duodama įvairių subproduktų (vidaus organų): kepenų, inkstų, širdžių. Kaulai, esantys viščiukų kakleliuose bei nugarėlėse, padeda aprūpinti jūsų kačiuką reikiamu kalcio ir fosforo kiekiu. Kartą per savaitę taip pat rekomenduojama duoti putpelės kiaušinių ir susmulkintų kiaušinio lukštų, juos tiesiog sumaišant su mėsa. Maistas turi sudaryti 2 – 3 proc. suaugusios katės kūno masės. Yra dvi nuomonės apie maisto sudedamųjų dalių santykius. Vieni teikia, kad reikia išlaikyti santykį 50:50 (vienodas svoris mėsos ir daržovių). Kiti rekomenduoja taikyti 65:35 santykį, kuriame mėsa sudarytų net 2/3 viso maisto svorio. Kol jūsų augintinis dar mažas, reikėtų išlaikyti dar didesnį (3:1) mėsos santykį.

BARF mitybos sistemoje kačių maitinimui naudojamos šios daržovės: šparagai, burokai, brokoliai, Briuselio kopūstai, kopūstai, morkos, žiediniai kopūstai, salierai, kiaulpienių lapai, dilgėlės, kaliaropės, petražolės, pastarnokai, žirniai su ankštimis, moliūgai, batatai, ropės, cukinijos. Petražolių rekomenduojama naudoti tik labai nedidelius kiekius, nes šis augalas - tai natūralius diuretikas (medžiaga, skatinanti šlapimo susidarymą inkstuose, mažinanti skysčių ir kai kurių druskų kiekį organizme). Burokų įvedimas į racioną taip pat turi būti gerai apgalvotas ir atsargus, nes jie natūraliai valo organizmą. Kalbant apie kiaulpienes – kuo jaunesnis lapukas, tuo mažiau jis kartus, tokie renkami pavasarį, rudenį galima iškasti ir naudoti šio augalo šaknis.

Dažnai šunų bei kačių augintojai sumaitina savo augintiniui česnaką, kaip naturalų parazitų naikintoją. Tačiau to daryti griežtai nerekomenduojama, nes česnakuose esančios medžiagos naikina šunų ir kačių raudonuosius kraujo kūnelius ir gali sukelti mažakraujystę.

BARF sistemoje naudojamos daržovės yra stipriai susmulkinamos, taip priartinant šių produktų vartojimą prie naturalios gamtos. Laukiniai plėšrūs gyvūnai, sumedžioję žolėdį, suryja ir jo žarnas, o jose esantys augalai būna susmulkinti, vadinasi, plėšrūnai labiau prisitaikę virškinti smulkintus augalus. Svarbiausia nieko nevirti – karštis sunaikina jūsų katei reikalingas amino rūgštis, o virti kaulai labiau linkę skilti ir kenkti. Teigiama, kad BARF šeriamos katės rečiau serga, būna energingesni, turi sveiką, spindintį kailį, sveikus švarius dantis, jų išmatos mažiau dvokia (o ir patys skleidžia silpnesnį kvapą).

Kaulai – atskira diskusijų tema. Natūralioje aplinkoje plėšrūnai graužia ir didelius kaulus, tačiau ne plikus - tuo pačiu jie priryja ir didelius kiekus grobio mėsos, vidurių bei plaukų – o šie yra puiki apsauga nuo kaulų skeveldrų. Vilkų tyrinėtojai teigia, kad šių gyvūnų išmatose esantys plaukai dažnai būna apsiviję kaulų atplaišas, taip apsaugant virškinamąjį traktą nuo sužeidimų. Jei jūsų katė linkusi aktyviai doroti ir ryti kaulus, jai jokiu būdu negalima duoti lengvai skylančių, virtų kaulų – šie gali sužaloti snukį, gerklę, skrandį ar žarnyną, įrijusi didesnį kaulą katė gali net ir uždusti. Padauginus kaulų, jūsų katei užkietės viduriai. Labai retais atvejais katė gali ir suviduriuoti (nuo kaulų čiulpų).

Saikingas kaulų graužimas lavina katės žandikaulių raumenis, padeda nuvalyti dantis, mažina dantų akmenų susidarymo tikimybę. Per daug kaulų nėra gerai, nes didelis kalcio kiekis blogina virškinimą, o per daug fosforo sukelia inkstų ligas. Daugelis sutaria, kad jokiu būdu negalima duoti virtų ar keptų kaulų – jie būna trapesni, lengviau pažeidžia katės virškinimo traktą. Kaulus reikia duoti ir atsižvelgiant į augintinio būdą – vieni nugraužia tik kremzliukes, kiti bando sudoroti viską. Pavojingiausi – kiaulių kaulai. Atsargiai reikia duoti ir vištų kaulus – jie linkę skilti. Mažų kauliukų reikia vengti – šie gali būti įkvėpti ir taip uždusinti jūsų katę. Jokiu būdu negalima kaulų duoti alkanam gyvūnui – tai nėra maistas. Negalima duoti ir plikų kaulų – kaulas turi būti su mėsa, arba, kaip daug kas išsireiškia, „mėsingas kaulas“.

Kurią sistemą pasirinksite: maitinti sausu maistu, RAW ar BARF - sprendimas Jūsų. Aš pasirinkau RAW ir mano kačiukas patenkintas :).